İçindekiler

Instagram reklam yöneticisi nasıl kullanılır sorusu platformda reklam verecekler için önem taşıyor. Instagram sosyal medya platformları arasında kullanıcı sayısı olarak oldukça popüler olduğundan platformda reklamları yayınlayan markalar da ürün ve hizmet satışlarında öne geçebiliyor. Ancak platformda reklam yayınlatmak için reklam yöneticisinin kullanılması gerekiyor.

Instagram Reklam Yöneticisi Nedir?

Instagram reklam yöneticisi nasıl kullanılır sorusuna yanıt vermek için öncelikle reklam yöneticisinin ne olduğunun bilinmesi gerekiyor. Esasında Instagram reklamlarının yönetilmesi Facebook üzerinden yapılmaktadır. Facebook, Instagram’ı satın aldığı için Instagram’da yer alan reklamların yönetilmesini de Facebook reklam yöneticisi üzerinden sağlamaktadır. Reklam yöneticisi gelişmiş veri takibi, reklam oluşturma, hedef kitle ve bütçe belirlemek için kolaylık sunan bir sistemdir. Bu sistem kapsamında reklam verenler reklamlarını oluşturabilir, belirleyebilir ve doğru kitleye ulaşmasını sağlayabilir.

Instagram Reklam Yöneticisi Ayarları

Instagram reklam yöneticisi nasıl kullanılır sorusuna ilk yanıt olarak öncelikle Facebook hesabına Instagram sayfasının bağlanması gerekmektedir. Reklam yöneticisine Instagram hesabını eklemek için ise ilk olarak reklam yöneticisi hesabı açınız. Ardından şu adımları takip edin;

  • Reklam yöneticisine giriş yapın.
  • Sayfanın sol kısmında, işletme ayarları menüsünden Instagram hesaplarına giriş yapın.
  • Yeni Instagram hesabını üzerinize alın seçeneğini seçin.
  • Kullanıcı adı ve şifrenizi girdikten sonra İleri butonuna tıklayın.
  • Reklam hesaplarınızdan birisine veya birkaçına Instagram hesabını kullanma yetkisini vermek için ise her bir reklam hesabının yanında bulunan kutuyu işaretleyin. Sonrasında ise Değişiklikleri Kaydet butonunu tıklayın.

Sonrasında Ayarlar kısmından Instagram hesaplarına eriştiğinizde eklenmiş olan tüm Instagram hesaplarının yanında bu Instagram hesaplarını kullanmak için reklam hesaplarını da görmeniz mümkün olacaktır.

Bu ayarları yaptıktan sonra reklam yöneticisinden Instagram reklamları oluşturmak için şu adımları takip etmelisiniz;

  • Reklam yöneticisine giriş yapın.
  • Sayfadan Oluştur kısmını seçin.
  • Reklam alanı olarak Instagram’ı destekleyecek reklam verme amacı seçeneğini seçin.
  • Reklam setinin detaylarını açılan ekrandan seçin.
  • Reklam alanları kısmına ise Manuel Reklam Alanları kısmını reklamların Instagram’da görünmesi için sadece Instagram’ı seçebilirsiniz. Eğer Otomatik Reklam Alanları kısmını seçerseniz bu durumda reklamınız Instagram başta olmak üzere Facebook’ta da yayınlanacaktır.

Bu ayarlamalar sonrasında Instagram’ı reklam alanı olarak seçtikten sonra reklamın kimliği, formatı ve söz konusu ilgili bağlantıları ekleyerek reklam verme işlemini sonlandırabilirsiniz. İstenen detayları girerken Facebook reklam kurallarına da reklamın uygun olmasını göz önünde tutmalısınız. Bu detaylar girildikten sonra reklam değerlendirmeye gönderilecektir. Değerlendirmeye gitmeden önce ise ön izleme yapmak mümkündür. Eğer reklam kurallarına aykırı bir durum yoksa Instagram’da reklam belirlenmiş olan tarihte görüntülenmeye başlayacaktır.

Reklam Yöneticisinden Bütçe Ayarlamaları Yapmak

Instagram reklam yöneticisi nasıl kullanılır sorusu için bütçe ayarlaması da önem taşıyor. Facebook veya Instagram üzerinden verilecek reklamlar için bütçe belirlenmektedir. Yayın türü açısından hızlandırılmış seçeneği seçilmedikçe reklamların yayın süresi kapsamında bütçe eşit şekilde harcanmaktadır. Alınmış olan reklam ücreti ise ayarlanmış olan bütçeyi aşmamaktadır. Bu bakımdan ne kadar bütçe ayrılacağı tamamen reklam verenin kontrolünde kalmaktadır.

Bu noktada reklam yöneticisinde bütçe ve harcanan tutar arasında bulunan farkın doğru şekilde anlaşılması önemlidir. Bütçe; reklamın yayınlanması için reklam veren tarafından harcanacak olan toplam tutardır. Harcanan tutar ise toplam bütçeden şimdiki zamana kadar ne kadar harcama yapıldığını göstermektedir.

Reklamlar için ayarlanan bütçe harcanan gerçek para tutarı da olmayabilir. Bütçe seçilen bütçe seçeneğine göre belirli bir süre içinde harcanmaktadır. Harcanan gerçek tutar da bütçeden farklı olabilmektedir. Örnek olarak bir aylık süre zarfında harcanması için en fazla 100 TL tutarında bir bütçe ayarlanabilir. Fakat reklamın performansına dayalı olarak o ay için sadece 70 TL harcama yapılmaktadır. Bu yüzden de fatura 70 TL olup kalan tutar da diğer aya sarkabilmektedir.

Bu ayarları ve kontrolleri reklam yöneticisi üzerinden sağlayabilirsiniz. Bütçeler sekmesinden günlük ve toplam bütçeleri görebilirsiniz. Günlük bütçeler reklamın toplamda yayınlanma süresi kapsamında her gün harcanacak ortalama tutarı işaret eder. Toplam bütçe ise reklam toplam yayınlanma süresi kapsamında harcanacak tutara karşılık gelmektedir.

Instagram reklam yöneticisi nasıl kullanılır sorusu için ödemeler de önem taşıdığından reklam yöneticisinden ödemelerinizin nasıl yapılacağını da otomatik veya manuel olarak seçebilirsiniz. Aslında bu süreçte reklam yönetimi zor olabildiği için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kategori
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir