İçindekiler

Instagram’da tanıtım neden onaylanmıyor sorusu platforma reklam vermiş olanların sıklıkla karşılaştıkları bir sorun olarak öne çıkıyor. Sosyal ağlar üzerinde faaliyet gösteren işletmeler, reklamlarını Instagram üzerinden yayınlatarak önemli dönüşler alabilmeyi hedefliyor. Ancak bazı durumlarda yapılan tanıtımlar yayınlanmıyor. Bunun için farklı sorunlar olduğu gibi aynı zamanda çözümü için de değişken adımlar atmak gerekiyor.

Whatsapp İletişim: 0541 379 39 68

Instagram Tanıtımları Neden Onaylamaz?

Instagram’da tanıtım neden onaylanmıyor sorusunun yanıtlanması olası çözümler için de etkilidir. Öncelikle Instagram’da tanıtım yani reklam yapmak için reklam ilkelerinin doğru olarak okunması ve anlaşılması gerekir. İşletme hesabına giriş yaptıktan sonra tanıtım yap seçeneği ile reklam oluşturulup bu tanıtım yayınlanmıyorsa öncelikle reklam ilkelerine aykırılık yüzünden bu durum kaynaklanabilir.

Instagram veya Facebook reklam ilkelerine uygun olmayan tanıtımlar doğrudan geri çevrilmektedir. Aynı tanıtımı pek çok kez gönderseniz bile ilke ihlali yüzünden onay alınmayacaktır. Bu yüzden reklam ilkelerinin incelenmesi önemlidir.

Temel olarak reklam ilkeleri kullanılan dili ve içeriği ilgilendiriyor. Eğer haksız rekabete yol açacak slogan veya cümle varsa, yanıltıcı söz dizimleri bulunuyorsa, haksız rekabet yaratıyorsa, genel ahlaki durumlara aykırılık taşıyorsa bu durumda tanıtım reklam ilkelerine aykırılık yüzünden geri çevrilecektir. Kullanılacak metinlerin görsel üzerinde kapladığı alan gibi teknik detaylar da yine ilkeleri oluşturmaktadır. Başka bir deyişle kullanılan görselin istenilen nitelikle olmaması gibi etmenler de tanıtımın geri çevrilmesine yol açacaktır.

Instagram Tanıtımlarının Onaylanması İçin Dikkat Edilecekler

Instagram’da tanıtım neden onaylanmıyor sorusu reklam ilkelerinin ihlali olarak yanıtlanabilir. Reklam ilkeleri geniş bir yelpazeyi kapladığı için bu durumun maddeler halinde açıklanması yararlı olacaktır. Reklam ilkelerine göre kesinlikle belirli söz dizimlerini kullanmak gerekiyor.

  • Irk; ırkçı ifadeyi teşvik eden veya kasteden ifadelerin yer aldığı tanıtımlar yayınlanmaz. Bu kapsamda “Siyahi erkekler bunu tercih ediyor” veya “Tüm Türklerin sevdiği marka” gibi ifadeler kabul edilmemektedir.
  • İnanç; “Budistler ile hemen temasa geçin!” veya “Bekar Yahudiler ile tanışın” türünden ifadeler kabul edilmez.
  • Yaş; “Orta yaşlardaki insanlara çözüm” veya “18 yaşındakilere özel sigorta seçenekleri” gibi ifadeler kabul edilmemektedir.
  • Cinsellik; genel olarak cinsellik ifade eden tüm tanıtımlar yayınlanmaz. Tanıtım metninde veya görselinde cinsellik çağrışımları olmamalıdır. Aynı şekilde cinsel kimlik üzerine de değerlendirme yapılmaz.
  • Sağlık ifadeleri; Instagram için sağlık konularında tanıtım vermek çok sıkı denetim altındadır. Özellikle çok fazla yanıltıcı sağlık alanında tanıtım yayınlandığından platform bu türden tanıtımları kısıtlama ve sıkı denetimden geçirme kararı almıştır. Bu kapsamda “Diyabet hastalarına çözüm” veya “Depresyonu yenin” gibi tanıtımlar yayınlanmaz.
  • Mali durum; genelde mali duruma işaret eden tanıtımlar yanıltıcı olduğundan Instagram’da mali ifadeler geçen tanıtımlar yayınlanmamaktadır. “Maddi durumunuzu hemen düzeltin” veya “Para bulmakta sorun mu yaşıyorsunuz?” türünden ifadeler yayınlanmaz.

Instagram’da Tanıtımlar Nasıl Yayınlanmalı?

Instagram’da tanıtım neden onaylanmıyor sorusunun cevabı için reklam ilkeleri detaylı şekilde incelenmeli ve buna göre karar verilmelidir. Ancak her tanıtımın içeriği ve hedef kitlesi farklı olacağından böyle bir konuda gerekli özenin gösterilmesi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sadece reklam kurallarına uygun olacak ifadeler değil aynı zamanda uygun görsellerin seçilmesi de önemlidir. Aynı zamanda reklam ihlali olmaması için görünürde reddedilecek bir konu, ifade farklılığı ile onay alabilir. Örneğin sağlık konularında çok titiz olan Instagram, ifadeyi kesin şekilde kullanmadıktan sonra esneklik gösterebilmektedir. Bu durumda kullanılacak olan metinlerin de özenle oluşturulması gerekir. Her ne kadar reklam veya tanıtım yazıları haliyle içeriğe yönlendirme için çağrı taşıyor olsa da dürüst davranmak iyidir. Yanıltıcı ifadeler sadece tanıtımın onaylanmaması için değil aynı zamanda müşterileri de aldatmak anlamına geldiğinden bu türden ifadelerden kaçınmak yararlı olacaktır.

Tanıtımların sorunsuz işleme alınması için doğru görsel seçimine de dikkat etmek gerekiyor. Özellikle telif içerecek görsellerin kullanılması reklamların engellenmesi anlamı taşır. Bu yüzden sıfırdan tasarım oluşturmak tanıtımların yayınlanma şansını arttırmış olacaktır. Reklam kitlesine yönelik görsellerin oluşturulması da yine bu konuda dikkat edilmesi gereken noktalar arasındadır.

Bu sebepler ile tanıtımların yayınlanması, reklam onayı almak için profesyonel destek almak önemli bir kolaylık sağlayacaktır. Bu sayede platformda görünür olmak ve geniş kesimlere ulaşmak ve Instagram’da tanıtım neden onaylanmıyor sorusundan kurtulmak da olanaklı hale gelecektir.

Kategori
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir